Termální lázně Maďarsko

Lázně Zalarakos

Zalakaros je velice populární lázeňské město, které se nachází v jihozápadním Maďarsku, v župě (maďarské označení pro kraj) Zala. Vzdálenost od slovenské Bratislavy je necelých 300 kilometrů. Z Prahy je to sem něco málo před 600 km a cesta vám zabere okolo 7-8 hodin (podrobnosti o různých druzích dpravy). První zmínky o tomto městě pocházejí již ze 13. století a dnes je to jedno z nejnavštěvovanějších míst v Maďarsku (v roce 2012 ho navštívilo téměř půl milionu návštěvníků z celého světa).

Kvalita místní vody

Proslulost si město získalo zejména díky své léčivé vodě, která je mírně radioaktivní. Navíc obsahuje příznivé poměry uhlovodíků, chloridu sodného, bromu, síry, jódu a také blahodárného fluoru. Díky tomuto složení je tak voda vhodná pro léčbu nejrůznějších zdravotních potíží, především problémů s pohybovým ústrojím (revma, potíže s klouby, svalové obtíže, aj.).

Slouží také při zotavování se z náročných operací. Blahodárná je též pro osoby něžného pohlaví, které mají gynekologické obtíže. Tato voda se čerpá z různých vrtů, které se nacházejí v hloubce okolo 2 kilometry pod povrchem a její teplota se pohybuje okolo 90°C. To, že je zde pod zemským povrchem léčivá a termální voda, se zde zjistilo teprve v roce 1962, při průzkumných vrtech. Od této doby město z termálních pramenů těží a stává se známé po celém světě.

Termální voda

Hotel v oblasti Zalarakos

Hotel v oblasti Zalarakos

Z vrtů však není čerpána pouze léčivá voda, ale také klasická termální. Ta sice díky svému složení splňuje i kritéria léčivé vody, nicméně v Zalakarosu je zde použita zejména k rekreačnímu využití. Tato voda má přirozenou teplotu okolo 50°C a jsou z ní zásobovány rozličné druhy bazénů (plavecké, sportovní, zábavní, aj.). Ty však samozřejmě takto horkou vodu nemají – jejich teplota je udržována na snesitelných 31-32°C.

3 části – 3 ráje (zvlášť pro děti)

Celý lázeňský areál v Zalakarosu je obrovský a dělí se na 3 části – léčebné centrum, krytá část a zábavní část (nebo také venkovní část). Jak z názvu částí vyplývá, jsou zde jak venkovní, tak kryté bazény. Vzhledem k jejich teplotě je však možné bazény užívat i v zimě. Využití zde najde opravdu každý.

Neplatí tak zažitá představa, že do lázní jezdí pouze staří a nemocní lidé. Děti se zde totiž dosyta vyřádí na bezpočtu různých tobogánů a atrakcí. Dospělí tu pak najdou kulturní i sportovní využití. Je možné tu hrát tenis, minigolf, volejbal, fotbal, vodní pólo a spoustu dalších sportů. Samozřejmostí jsou pak masáže, sauny, cvičení ve vodě a nejrůznější léčebné procedury, které jsou blahodárné pro vaše zdraví. Energii pak můžete načerpat v některém z místních parků nebo se pokochat všudypřítomnou zelení a květinami.


Lázně Zalarakos
3.9, hlasů: 13
Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Tajné nabídky dovolené v termálních lázních
Menu Title