Termální lázně Maďarsko

Dálniční poplatek

Maďarsko je středoevropský stát, který se díky svému členství v evropských strukturách stal jednou z tranzitních zemí. Jedná se o oblíbený lázeňský stát, kam se mnoho návštěvníků z České republiky vydává automobilem. Jaké jsou ale dálniční poplatky?

Při cestování vám hodně času ušetří využití dálnic. Na těch musíte být stejně jako u nás opatřeni státní dálniční známkou. Přímo na území země ji můžete sehnat na benzínových pumpách či okolo hraničních přechodů. Maďarskem vede šest větví dálničního systému, všechny se potkávají v hlavním městě Budapešti. Jednotlivé úseky jsou vybudovány tak, aby pokryly celé území ze všech světových stran. Více o srovnání dopravy do Maďarska se dozvíte v samostatném článku.

Ceny dálničníc známek

Jestliže budete dálniční známky nakupovat až na místě, platit můžete ve forintech, ale většinou také eurech a dolarech. Elektronické viněty lze zakoupit i v České republice, a to v Praze (Na Strži 1837/9) a Brně (Okružní ulice 5).

Pokud se rozhodnete pro tuto formu, promyslete, jaký čas v Maďarsku strávíte. Uvažujeme-li osobní vozidlo do 3,5 tun, 10-denní viněta vás vyjde na 350 Kč, měsíční 565 Kč a roční 5 070 Kč. Ceny jsou tedy zvýhodněné při delších pobytech.

Osobní automobil při zakoupení v ČR

  • 10 dní = 350 Kč
  • 1 měsíc = 565 Kč
  • 1 rok = 5 070 Kč
Dálnice v Maďarsku

Dálnice v Maďarsku

Při platbě ve forintech až na území Maďarska vychází zajímavé srovnání. Vycházíme z údajů České národní banky, kdy 100 HUF (100 forintů) činí 8,64 Kč. Desetidenní známka pro osobní auto stojí 2 975 HUF, tedy asi 257 Kč; měsíční 4 780 HUF, cca 413 Kč. Při současném kurzu se tedy vyplatí známky kupovat až na místě. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Osobní automobil při zakoupení v Maďarsku

  • 10 dní = 257 Kč
  • 1 měsíc = 413 Kč

Doporučení: dálniční známku kupujte až v Maďarsku!

Systém mýtného v Maďarsku

Právě s ohledem na viněty je důležité připomenout, že Maďaři již nalepovací známky nepoužívají vůbec. Vše funguje pouze elektronicky a vaše povolení je zaneseno v počítačovém systému.

Rozsah neplacených úseků není příliš velký, dokonce se postupně zmenšuje. Od 1. 1. 2015 došlo ke zpoplatnění úseku rychlostní silnice M15 od Rajky k dálnici a okruh M0 okolo hlavního města. Při cestě do Maďarska je proto vhodné mít tamní dálniční známku vždy.

Pozor na pokuty!

Kdyby se vám náhodou stalo, že zkusíte své štěstí nebo prostě na známku zapomenete, kontrolní systém má zde dvě varianty. Buď standardně policie při běžných kontrolách, nebo speciální skupina provozovatele dálnice s policejní asistencí. Můžete dostat pokutu 50 až 250 eur, tedy 675 Kč až 6750 Kč (při kurzu 1 euro = 27 Kč).


Dálniční poplatek
5, hlasů: 2
Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Tajné nabídky dovolené v termálních lázních
Menu Title