Termální lázně Maďarsko

Termály Maďarsko: Budapešť

Návštěvy hlavních měst s sebou obvykle nesou tradiční aktivity, jako je návštěva památek, muzeí, zoologických zahrad či různých kulturních akcí. Tím však obvykle většina návštěv končí, neboť města toho již zkrátka nemají co více nabídnout. To však není případem maďarské Budapešti, která kromě zmiňovaných aktivit nabízí svým návštěvníkům ještě jednu exkluzivitu. Řeč je o proslulých termálních lázních, kterými je město doslova prošpikováno. V tomto článku se dočtete o těch nejlepších a nejzajímavějších!

Největší lázeňský komplex Evropy

Mé první kroky vás zavedou do nejvyhledávanějších termálních lázní celé Budapešti a potažmo i celého Maďarska, do proslulých lázní Széchenyi. Tyto lázně se nachází přímo v srdci města a jsou obklopeny městským parkem Városliget. Není tajemstvím, že lázně Széchenyi jsou největším lázeňským komplexem v celé Evropě! A není se čemu divit – jejich historie spadá až do počátku 20. století. Nyní tu můžete nalézt tři venkovní a patnáct vnitřních bazénů, takže lázeňský komplex můžete poctít svou návštěvou jak v letních, tak v zimních měsících. Obzvláště romantickou atmosféru tu má noční koupání, neboť historická architektura je překrásně nasvícená. Samozřejmostí je celá řada služeb, jako wellness, vířivky, sauny či masáže. Skvělá je též dostupnost, neboť v bezprostřední blízkosti lázní se nachází stejnojmenná zastávka budapešťského metra.

Lázně staré 450 let

Druhé budapešťské lázně, které určitě stojí za návštěvu, nesou název Rudas a naleznete je na nábřeží řeky Dunaj, přímo v jeho historickém centru. Nejedná se o tak veliký areál, jako Széchenyi, o to víc si však Rudas zachovávají svou autentičnost. Tyto původní turecké lázně zde totiž byly založeny již v 16. století, a to za doby Osmanské nadvlády – jejich stáří je tedy téměř neuvěřitelných 450 let. V jejich samotném středu najdete osmiúhelníkový bazén o průměru 10 metrů.

Samozřejmostí je ale i několik dalších bazénů, které jsou odstupňované teplotou vody (od 16 °C do 42 °C). Dopřávat si zde můžete procedury, jako parní lázně či finskou saunu – oboje v ceně vstupného! Náročnější pak mohou využít i nabízené zdravotní procedury, jako podvodní masáž, zdravotní masáž, aroma masáž a další. Romanticky založení jedinci pak nesmí vynechat úchvatnou koupel v panoramatickém bazénu přímo na střeše budovy, odkud máte výhled na historickou část Budapešti.

Historie sahající do 13. století

Posledními termálními lázněmi v Budapešti, které vám doporučím, naleznete necelý kilometr jihovýchodním směrem od lázní Rudas a jmenují se Lázně Gellért. I tyto lázně, respektive místo, kde se nacházejí, má za sebou bohatou historii, která sahá až do 13. století. Ve středověku zde byla dokonce vybudovaná nemocnice. V době osmanské nadvlády zde vznikly lázně, avšak ty současné tak staré nejsou – jejich otevření je datováno do roku 1918 a jsou postaveny v krásném secesním stylu. Návštěvníci zde mají k dispozici 10 bazénů o různých velikostech a teplotách. Naleznete tu i jeden velký venkovní bazén, který je nejpopulárnější samozřejmě v letních měsících. Samozřejmostí je celá řada nabízených služeb, od masáží, sauny či wellness centra. I v tomto případě mají lázně výbornou dopravní dostupnost, neboť tu najdete stanici metra s názvem Szent Gellért tér neboli Náměstí sv. Gellérta.


Text napsal a naposledy aktualizoval Ondra dne
Termály Maďarsko: Budapešť
5, hlasů: 2
Tajné nabídky dovolené v termálních lázních
Menu Title